Czytaj polską literaturę i pomagaj bibliotekom!

        

18 czerwca ruszyła akcja społeczna „Czytam polskie”, której celem jest zebranie środków na zakup współczesnej polskiej literatury dla najmniejszych i najbardziej potrzebujących punktów bibliotecznych. Inicjatorami akcji są Fundacja PWN oraz księgarnia internetowa Ravelo, przy  współpracy z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Akcję wspierają liczne polskie wydawnictwa oraz znani polscy pisarze.

Czytam polskie” to wyjątkowy projekt na mapie polskiego rynku książki. Celem Fundacji PWN i księgarni Ravelo.pl  jest promocja polskich autorów i ich twórczości, jak również przywrócenie wśród Polaków mody na czytanie. – mówi Dorota Bachman, prezes Ravelo - W Ravelo.pl  wierzymy, że współtworząc pierwszą edycję akcji  „Czytam polskie” jesteśmy w stanie przyczynić się do upowszechnienia polskiej literatury wśród Polaków w każdym wieku i w każdym zakątku kraju. W tym celu nasza księgarnia chce wspierać wybrane biblioteki – szczególnie te, które szczególnie potrzebują zasilenia swoich księgozbiorów.

Akcja ma na celu pomoc przede wszystkim małym miejscowościom, w których nie tylko brakuje bibliotek czy księgarń, ale przede wszystkim pieniędzy na wzbogacanie księgozbiorów o najlepsze pozycje polskich pisarzy. Biblioteki mogą wziąć udział w projekcie, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie czytampolskie.pl oraz wykonując zadania konkursowe. Po zakończeniu pierwszej edycji biblioteki biorące udział programie otrzymają pakiety książek.

Polska literatura jest jedną z najlepszych na świecie, a książka jest jednym z najważniejszych nośników kultury. – ocenia Dominik Kaznowski, prezes Fundacji PWN - Chcemy aby dostęp do najlepszych tytułów i nowości literackich nie był uzależniony od zamożności, ale od ciekawości świata.

Rozpoczynająca się 18 czerwca akcja „Czytam polskie” jest pierwszą edycją, która potrwa do 31 grudnia 2015 roku. Celem jest promowanie zarówno czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych jak i twórczości rodzimych autorów.

Statystyki czytelnictwa w Polsce pokazują, że dużo jest jeszcze na tym polu do zrobienia. Dlatego bardzo się cieszę, że Ravelo.pl  i Fundacja PWN podjęty się misji krzewienia czytelnictwa w naszym kraju i promocji polskich autorów.  – komentuje Marek Dobrowolski z Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” -  Trzymamy kciuki za pierwszą edycję akcji społecznej ,,Czytam polskie"! – dodaje.

Kontakt:
Bogusława Trawińska
Boguslawa.Trawinska@pwn.pl
tel. 22 695 45 77, 508 024 702